info@sefaanaokulu.com

0 322 457 36 25

ÇOCUKLARI HASTALIKLARDAN KORUMA YOLLARI

ÇOCUKLARI

HASTALIKLARDAN KORUMA YOLLARI

 

Mevsim rotamızın ilkbahara döndüğü şu günlerde, çocukları Enfeksiyonlardan korumak için bağışıklık sistemlerini güçlü kılacak destekler gerekiyor. Protein ağırlıklı bir beslenme düzeni, vitamin takviyesi ve dinlenme etkili sonuç veriyor.

Kışı geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde nezle, grip, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi solunum yolu Enfeksiyonları da atağa kalkıyor. Bağışıklık sistemleri daha hassas olan çocuklarda ilkbaharı bulaşıcı hastalıklarla karşılıyor.

 

Çocukları hastalıklardan korumak için alınması gereken önlemler:

EL TEMİZLİĞİNE DİKKAT

Çocukların bulaşıcı hastalıklardan korunmaları için her yere dokunmamaları gerekir. Nefes yoluyla veya hapşırıkla havada asılı kalan mikroplar, kolaylıkla ellere bulaşır. Çocuklarımıza ellerini nasıl yıkaması gerektiğini öğretin.

 

TAKVİYE GEREKİYOR

Ekinezya, mürver çiçeği ve ekstra C vitamini içeren besin takviyeleri, çocukların bağışıklık sistemlerini üçlendirmekte etkili olur. Bal yedirmek ya da ballı süt içirmek ise solunum yolu yumuşaklığını artırarak Enfeksiyonlardan korur İştahsız çocuklara ise vitamin takviyesi gerekir.

 

PROTEİNLE BESLEYİN

Kışın yavaşlayan metabolizma, Enfeksiyonlara karşı direnç oluşturuyor. Protein grubu ise bu noktada çocuklar için yararlı besin ögeleri içeriyor. Hayvansal Gıdalardan Elde Edilen Proteinler Arasında et, süt e yumurta bulunuyor.

 

SIVI TÜKETİMİ ARTSIN

Çocuklar hastalanınca iştahları azalıyor, dolayısı ile daha az sıvı alıyorlar. Oysa böyle durumlarda, daha fazla sıvı almaları gerekir. Bu ihtiyacı gidermek için taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları ve ballı süt içirilebilir.

 

ANTİBİYOTİĞE SARILMAYIN

Üst solunum yolu Enfeksiyonlarının yüzde 90’ı Viral Enfeksiyonlar oluşturuyor ve antibiyotikler etki etmiyor. Çocuğun ateşi çıktığında, öksürdüğünde ya da hapşırdığında hemen antibiyotik kullanmak ise antibiyotiklerin bakterilere karşı etkisini azaltıyor.

 

İNCE BİRKAÇ KAT GİYDİRİN VE DİNLENDİRİN

Mevsim değişikliklerinde çocukları tek bir kalın kat giydirmek yerine ince birkaç kat giydirmek daha doğru olur.

Kat kat giydirilen ince giysiler arasındaki hava ısındığı için tek kat kalın giysiden daha sıcak tutar. Vücut ısısı arttığında, ince katlardan birini çıkararak ısısını dengelemek de mümkün 

To Top ↑